Blog

masaj salonu

Bazı insanlar hizmet almak için masaj salonu tercih edebiliyor, ama çok küçük bir yüzdesi dışında çoğunda olumsuz deneyim yaşadıklarını Internette okuyabiliyoruz.

İşini ciddi, profesyonel, kaliteli yapan salon sayısı çok az. Dolayısı ile son yıllarda bağımsız çalışan masöz daha çok tercih ediliyor. Bu durum Antalya için de böyle 🙂 Tabii herkes kendi kişisel tercihine göre hareket ediyor. Bilgili ve bilinçli seçim yapmak önemli.

Bu yazımda size kendi kendine masaj ve bali masajından bahsetmek isterim.

masaj salonu – kendi kendine masaj

Günün yirmi dört saati, haftanın yedi günü ve yılda üç yüz altmış beş gün, bir kuruş bile ödemeden kendinize özel bir masaj terapistiniz olsun istemez misiniz?

Sizin iki elinizden söz ediyorum. İki eliniz vücudunuzun her bir hücresine oksijen ve taze kan göndererek sertliklerden, gerginilkten ve ağrılardan kurtulmanızı sağlayacak kapasiteye sahiptir.

Araştırmalar ister lisanslı bir terapist tarafından isterse kişinin kendisi tarafından uygulansın, her durumda da zihin kapasitesini uyararak beyaz kan hücrelerinin artışını sağlar. Kendi kendine masaj ile kimseye gereksinim duymadan düzenli olarak masaj yapabilirsiniz. Tabii bayan masöz de tercih edebilirsiniz, herşeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz.

masaj salonlarıBaşınız ağrıdığında farkında olmadan alnınızı ovmanız, boynunuzdaki sertliği ve gerginliği gidermek için ellerinizle boynunuzu sıkmanız, duş yaparken banyo lifinizle vücudunuzu aşağı yukarı hareketlerle temizlemeniz ve yorgun bir günün ardından ayaklarınızı ovlamanız hep kendi kendine masajdır.

Aşağıda baştan aşağıya kadar kendi kendinize uygulayabileceğiniz sağlık tekniklerinin bir listesini bulabilirsiniz:

-Uyandıktan sonra ve uykuya gitmeden önce. Günde iki kez hafif dokunuşlarla kendinizi ödüllendirin. Daima aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle önce bacaklarınızdan başlayarak, gövdeniz, kollarınız, sırtınız, başınız ve yüzünüzle devam edin. Bu hareketler kaslardaki gerginliği alıp, kan dolaşımını harekete geçirerek vücudunuzu güçlendirecektir.

-Tatlıdan sonraki tedavi. Çok kalorili bir yemekten sonra yiyeceklerin midenizdeki dolaşımıyla aynı yönde yani saat yönünde dairesel hareketlerle karnınıza masaj yapın. Bunu uygularken avuç içlerinizi kullanın.

-Spor öncesi ve sonrasında tedavi egzersizleri. Esneme, kardiyovasküler ya da güç egzersizleri yapmadan önce kaslarınıza daha fazla kan gitmesi için kendi kendinize hafif vuruşlar yapın. Egzersizden sonra kalp yönünde kaslarınızı ovmanızö vücuttaki zararlı maddelerin atılmasının yanı sıra kasların gevşemesini ve yenilenmesini sağlayacaktır.

-Kendinize ek masaj yapın. İster Antalya ister başka yerde olun 🙂 Bu masajı losyon satın almadan da günlük olarak uygulayabilirsiniz. İki elinizin parmaklarını iç içe geçirerek topuklarınızı ovalayın.  Baş parmağınız ile bir elinizin avuç içini ovalayın ve sonra bunu diğer elinize de uygulayın. Parmaklarınızı açarak her iki elinizi de ovalayın ve parmaklarınızı çekiştirerek baş parmak ile küçük parmak arasındaki kısımları hafif hafif çimdikleyin. Kendinize yaptığınız masajın keyfini çıkarın ve iyi kalın.

Kökenleri  egzotik Bali adalarına dayanan Bali masajı Endonezya’da bir kuşaktan diğerine aktarılan ve çok çeşitli rahatsızlıklara şifa veren bir dizi geleneksel tedavi yöntemlerinden biridir. Bu terapi türü içinde masaj terapisi, aküpresür, aromaterapi ve refleksoloji gibi pek  çok terapiyi içinde barındıran ve masaj sırasında yasemin, gül, sandal ağacı, hindistan cevizi, cempaka, sandat ve frangipani yağlarının aromalarını kullanan eşsiz bir türdür.

masaj salonuÇoğu masajda olduğu gibi Bali masajında da amaç bedeni ve zihni tamamen rahatlatmaktır. Tabi bunu bilen ve uygulayan masaj salonu azdır.

Bali masajı inanışındaki ayırım, en yüksek düzeyde gevşeme ve rahatlamanın sağlanabilmesi için kan ve oksijen akışının önünde engeller olmamalı  ve  yaşam enerjisinin ve gi’nin rahatça açığa çıkması gerekmektedir.

masaj salonu – bali masajı

Bali masaj, geleneksel masaj masasının üzerinde ya da yere serilen yumuşak bir hasır üzerinde, özellikle dikkatle seçilmiş ve oda sıcaklığında olan yağlarla uygulanır. Birçok masaj salonu eksik veya yetersiz uygulamalar yapabilmektedir. Ağrılı ya da rahatsız olan vücut bölümünü iyileştirmek ve canlandırmak için ılık yağın içine limon otu, zencefil ya da karanfil eklenerek kullanılır.

Genel olarak Bali masajında kullanılan bu tip kokular gerginliği yok etmek, vücudun gevşemesini ve rahatlamasını sağlamak amaçlı tasarlanmıştır. Masaj salonları benzer uygulamalar yapabilmektedirler.

Daha derin dokulara ulaşmak için Bali terapisti vücuttaki tüm kaslara kuvvetli ovalama, cildi yuvarlama ve lif çaprazlama yapar. Masajın etkilerinin uzun süreli ve kalıcı olabilmesi için güçlü aküpres ya da avuç içi baskı hareketleri, uzun ve kısa inceleme, sürtünme ve manipüle gibi masaj teknikleri olarak uygulanır.

masaj salonları antalya – bilinçli seçim

Bali masajı nazik ve hassas bir masaj türü olmadığı için zaman zaman Hintlilerin oldukça yoğun uyguladıkları bütünsel tedavi yöntemi Ayurveda ile karşılaştırılır.  Doğasındaki yoğunluk nedeniyle Bali masajı  derin dokulara ulaşmakta ve kasları gevşetmekte başarılıdır.

Sonuç olarak Bali masaj terapisi uykusuzluk ve uyku problemleri, migren ve diğer baş ağrıları, spor yaralanmaları, sert ve ağrılı eklemler, kan dolaşımı ve lenfatik sistem, alerji ve akut solunum problemleri ile depresyon ve gerginliğin giderilmesi için önerilmektedir.

Bali beden ve zihne sağlık, huzur ve manevi yenilenme getirmeyi amaçlayan titiz bir terapi türüdür. Bali masajını denemeye mi karar verdiniz? İyi seçim! Bunu yapan antalya masaj salonu var mı? 🙂 Cennet kokularıyla gevşemenin keyfini çıkarın, siz bağımsız çalışan masöz tercih edin, doğru adrestesiniz.

Şu Yazılar İlginizi Çekebilir – Okumak İster Misiniz?

0