Blog

masaj rahatlama

Bildiğiniz gibi masaj rahatlama mümkündür, ancak seçtiğiniz masöz önemlidir. Antalya ilinde doğru ve bilinçli tercih edin.

İster masaj salonu, ister profesyonel masöz arıyor olun, isteğinize uygun yere gidin. Bu yazımda doğru tekniği seçmek ve yaşlılar için masaj konularına değinmek isterim.

Doğru masaj tekniği türünü seçme konusu, işlemin önemli bir kısmı gibi görünmese de, gerçekte öyledir. Belirli müşteriler ve onların belirli ihtiyaçları için gerekli olan özel masaj tekniğini seçmek, sadece masaj tekniğini istediğiniz için değil, masajın gerçekten etkili olması için, inanılmaz derecede çok önemlidir. Ama aynı zamanda yanlış masaj tekniği kullanarak ciddi yaralanmalara da sebep olabilirsiniz.

masaj ile rahatlama – doğru teknik

DoğruTekniği Türünü Nasıl Seçmeliyim?

Pek çok değişik türde masaj vardır ve bu, hangi durum için hangi tekniğin gerektiğine karar vermeye çalışmanın, zorlu ve sinir bozucu bir iş olduğu görüntüsünü yaratabilir. En temel masajlar şunlardır: klasik, acupressure, derin kas masajı, bağ doku masajı, craniosacral terapisi, refleksoloji, bebek masajı, miyofasyal çıkarma, miyoterapi, polarite terapisi, reiki, rolfing, shiatsu, spor masajı, isveç masajı, Thai masajı ve tetik nokta.

antalya masaj rahatlama – acupressure

Acupressure (veya akubaskı), temel olarak akupunktur ile aynı fikirler üzerine kurulmuş olan ve el veya dirsek kullanılarak ya da diğer özel olarak tasarlanmış çeşitli cihazlar yardımı ile fiziksel basınç uygulanmasını içeren bir masaj tekniğidir. Bu, vücudun belirli yerlerine basınç veya lokalize masaj uygulamasıdır, ve hatta bulantı, ağrı ve kanama gibi semptomları kontrol etmek için kullanılır.

Bu masaj türü, geleneksel Çin tıbbından türetilmiştir ve acupressure noktaları olarak belirlenmiş ve adlandırılmış olan vücuttaki belirli noktalara basınç uygulanmasıyla işe yarayan, öncelikli olarak ağrının giderilmesi için kullanılan bir tedavi şeklidir. Yine  akupunktur ile nasıl ilgili olduğu konusunda denebilir ki, akupunkturda olduğu gibi ağrıyı gidermek ve vücudu rahatlatmak için vücutta belirli noktalara yerleştirmenin ve bunlara basınç uygulamanın önemi söz konusudur.

Aslında, bu masaj türü gerçekten de akupunktur ile masajın bir kombinasyonudur ve doğru masaj noktalarına basınç masajı uygulamak için öncelikli olarak başparmak ve parmak uçları kullanılır. Farklı bir masaj rahatlama yöntemidir. Basıncın kullanımının yanı sıra,  vücudun çok özel parçalarına genellikle soğuk veya hafif masaj kullanımı da söz konusudur ve daha fazla denge ve vücuttaki enerjilerin dolaşımı yoluyla rahatlama meydana getirmekte kullanılır.

Pek çok farklı türde masaj tekniği olduğu halde, ki bunlardan biri mutlu son masaj uygulamasıdır, acupressure tartışmasız en popüler olanlardan biridir, öyle ki kısa tek bir masajdan sonra bile, hem zihinsel hem de fiziksel olarak belirgin bir fark göreceksiniz.

rahatlamalı masaj – yaşlılar

Yüksek teknoloji ve geriatri tıbbı alanındaki yeniliklerin artmasıyla birlikte yalnızca insan yaşamı uzamakla kalmamış aynı zamanda yaşam kalitesinde de artış olmuştur. Bu da demektir ki aramızda yaşayan yaşlıların sayısı gittikçe masaj ile rahatlamaçoğalmaktadır ve bu da iyi bir şeydir. Ulusal demografik çalışmalar Amerika’da kırk milyon civarında 65 yaşında insanın olduğunu ve her gün iki bin kişinin daha 65 yaşına ulaştığını açıklamaktadır. Ülkemizde genç nüfus daha fazla olmasına rağmen, yaşlı yüzdemiz doğal olarak her geçen yıl artmaktadır.

Masaj terapistleri yaşlılar için masaj alanında uzmanlık alanlarını  geliştirmek için çalışmaktadırlar. Yaşlılar için uygulanan mesaj terapisi, ağrıları, sertlikleri ve yaşlılığın getirdiği rahatsızlıkları gidermek üzere hazırlanmıştır. Daha da önemlisi kendilerini yalnız, izole edilmiş, depresif ve endişeli hisseden yaşlıların, karşılığı para ile ölçülemeyecek kadar değerli bir arkadaşlığı ve samimiyeti dokunmanın verdiği sevecenlik ile birlikte masaj seansı sırasında yaşamalarıdır. Yaşlılar için masaj terapisi tekniği farklı değildir ama tekniğin uygulanmasında farklar vardır.

rahatlama masaj salonları

Diğer bir deyişle yaşlılar için farklı masaj teknikleri kullanılabilir ama onların gittikçe incelen ve yumuşayan ciltlerine, kırılgan ve ince kemiklerine, hareketleri kısıtlayan sert eklemlerine, cildin dış kısmına doğru yaklaşmış kılcal damarlara ve yıllar geçtikçe  giderek azalan sağlık, sıhhat ve dinçliklerine yeterince uygun olmalıdır. Örneğin rahatlamalı masaj salonu uygun olmayabilir. Tüm bunları dikkate alarak onları masaj masalarına yatırırken asla genç hastaların hareketlerini yapmalarını beklememeli ve engelli ya da yatalak hastalara kendi tekerlekli sandalyelerinde otururken ya da yataklarında uzanırken masaj yapmalısınız.

Yaşlılar için uygulanan masajın 30-45 dakika arasında tutulması onların masaja verecekleri yanıtın iyiliği açısından önemlidir. Ayrıca ellerine ve ayaklarına harcanan sürenin vücutlarının diğer bölgelerine harcanan zamandan daha uzun tutulması da önemlidir. Özellikle el ve ayak kullanımını büyük ölçüde kaybetmiş yaşlı hastaların hem vücut farkındalıklarını hem de kan dolaşımlarını arttırmak açısından bu gereklidir.

Hepimiz şefkat, ilgi ve bakımı hak ediyoruz ama yaşlılar bunu bizden biraz daha fazla hak ediyorlar.

Masajla rahatlamak istiyorsanız doğru adrese geldiniz, Antalya ve çevresinde iseniz uzman masöz olarak beklerim.

Şu Yazılar İlginizi Çekebilir – Okumak İster Misiniz?

0